لیزر coایتالیایی DEKA (برای اولین بار در ایران)

درمان فیستول با لیزر

بدون بیهوشی، بدون بستری شبانه، درمان در 30دقیقه

درمان فیستول با لیزرco2ایتالیایی دکا

بسیاری از افراد به دلیل اینکه از صحبت کردن درباره بیماری‌های نشیمنگاهی خجالت می‌کشند برای مراجعه به پزشک بی‌میل هستند اما بایستی بدانید پزشک مورد نظر شما، روزانه تعداد زیادی درمان ناحیه مقعد انجام می‌دهد. لذا خجالت شما کاملاً بی مورد است و درمان شما برای پیشگیری از عواقب خطرناک هرچه زودتر ضروری و واجب می‌باشد.​​​​​​​

درمان فیستول با لیزر؛ چرا این مطب بهترین انتخاب شماست؟

مراجعه به پزشک لزوما به معنی جراحی و درمان های پیچیده نیست و ممکن است دکتر از روش دارو درمانی و تجویز قرص و پمادهای موضعی برای درمان بیماری شما استفاده کند.​​​​​​​

درمان فیستول با لیزر، نیاز به بهترین تجهیزات و امکانات در مطب و تخصص پزشک درمانگر دارد. 

- امکانات و تجهیزات این مطب:

 - بهره‌بردن از بهترین لیزر جهان برای جراحی، لیزر ایتالیایی DEKA که با ایجاد برش بسیار بادقت، هیچ آسیبی به بافت‌های سالم اطراف محل درمان وارد نمی‌کند.
 - لیزر co2 دکا، نفوذ پذیری بسیار بالاتری نسبت به انواع لیزر کره‌ای دارد و همین امر عامل کسب بهترین نتیجه برای درمان فیستول با لیزر شده‌است.
    (به علت بالابودن قیمت این دستگاه معمولاً در مراکز، از co2 کره‌ای استفاده می‌شود)
 - لیزر (co2)دکا مشهورترین و سودمندترین تکنولوژی لیزر می‌باشد.
لیزر DEKA مورد تایید سازمان غذا و دارو (FDA) کشور امریکا و سازمان نظام پزشکی ایران است.
 - لیزر دکا، نوری با طول موج بلند ساطع می‌کند که عمق نفوذ بیشتری دارد و به همین دلیل درمان فیستول به صورت اصولی‌تر با این دستگاه امکان‌پذیر است.
 - استفاده از تجهیزات جانبی مدرن، مثل کوتر smart برای کسب نتیجه عالی در کنار لیزر co2 دکا برای درمان فیستول.
 - ارزانترین قیمت در کل ایران.
 - درمان بصورت فوری و سرپایی در همان جلسه ویزیت انجام شده و ترخیص بلافاصله پس از درمان صورت می‌گیرد.
 - ظاهر زیبا و کاملاً بهداشتی، این مرکز را از مابقی مراکز متمایز کرده‌است.
- ویژگی‌های پزشک: 
 - پزشک مرکز بصورت تخصصی روی درمان بیماری‌های نشیمنگاه متمرکز است و همین امر عامل کسب بهترین نتیجه درمان فیستول با لیزر شده‌است.
 - دارا بودن دانش، مهارت، تجربه و سابقه کافی؛ که باعث تشخیص درست بیماری و انجام بهترین درمان می‌شود.
 - اظهار توجه و علاقه خاص به مساله بيمار و گوش دادن به صحبت‌های ایشان.
 - ايجاد احساس راحتي در بيمار از طريق مکالمه و پرسیدن سوالات متنوع از بیمار برای ارائه بهترین درمان به بیمار.
 - ويزيت انفرادي و خصوصي در کمال صبر و نکته سنجی پزشک.
 -   تخصص مناسب جهت درمان مطلوب.​​​​​​​

- خدمات مطب برای بیمارن:
 - در سال‌های اخیر رضایت بیماران از خدمات بهداشتی توجه بیشتری را به خود جلب کرده‌ است که هدف اصلی این مطب می‌باشد.
 - توانایی ملاقات در زمان‌های مناسب.
 - انجام امور درمان و ویزیت بیمار در یک روز.
 - اختصاص وقت كافي جهت معاينه.
 - استفاده از دستياران باكفايت و کادر درمان دوره دیده جهت کمک رسانی به بیمار.​​​​​​​
​​​​​​​

درمان فیستول مقعد با لیزر روشی مدرن و بی‌دردسر و بهترین انتخاب می‌باشد. زیرا در درمان فیستول مقعد ، دارو و استفاده از آنتی بیوتیک و غیره هیچ جایگاهی نداشته و یکی از بهترین روش‌های درمان فیستول، استفاده از لیزر ایتالیایی دکا می‌باشد. با توجه به اینکه روش‌های درمان در علم پزشکی همواره در حال به روز رسانی و پیشرفت می‌باشند؛ درمان فیستول با لیزر، امروزه جایگزین عمل‌های سنتی شده و به دلیل نتایج رضایت بخشی که تا کنون داشته مورد استقبال بیماران و پزشکان قرارگرفته است. درمان فیستول مقعد با لیزر به روش ترکیبی یک عمل سرپایی به حساب می‌آید که تحت بی‌حسی موضعی، انجام می‌شود و دیگر نیازی به تیغ جراحی و بخیه نمی‌باشد. لیزر ترکیبی بدون ایجاد درد و خونریزی و در کمترین زمان ممکن این بیماری را درمان نموده و از نظر هزینه‌های درمان نیز به صرفه‌تر از انجام عمل با تیغ جراحی می‌باشد. به علاوه درمان فیستول به روش ترکیبی با لیزر امکان ابتلا به سایر عفونت‌ها را کاهش داده و چون آسیبی به عضله اسفنکتر وارد نمی‌شود، بیمار دچار بی‌اختیاری در دفع مدفوع و گازهای روده نخواهدشد. درمان فیستول با لیزر به روش ترکیبی احتمال عود بیماری را به شدت کاهش می‌دهد.
ظرافت عمل در ناحیه نشیمنگاهی برای جلوگیری از آسیب به بافت سالم اطراف آن بسیار حائز اهمیت است؛ که برای انجام ظریف این عمل، در این مطب با استفاده از بهترین روش که روش ترکیبی می‌باشد؛ از انواع لیزر که هر کدام کاربرد خاص خودشان را دارا می‌باشند؛ برای رسیدن به نابودی کامل فیستول استفاده می‌شود.

روش ترکیبی چگونه انجام می شود؟
در این روش که توسط متخصصین این مطب در حال انجام می‌باشد؛ پزشک از هر دو نوع لیزر یعنی لیزر پرتوان و کوتر به صورت هم زمان برای یک بیمار استفاده می‌کند. لیزر پرتوان جهت برش دقیق و سریع ناحیه و با تابش اشعه مستقیم و بدون درد و کوتر برای نابودی کامل بیماری و مسدود کردن مویرگ‌های برش داده شده توسط لیزر پرتوان استفاده می‌شوند، تا دقت و سرعت در روند درمان و هم نابودی کامل بیماری حاصل شود. در این روش ترکیبی بیمار بلافاصله بعد از این عمل مرخص می‌شود و به زندگی عادی خود برمی‌گردد.

 در کنار به کارگیری تجهیزات لیزر از روش استون(نخ) هم در مواردي استفاده مي‌شود كه از قبل با توجه به سونوگرافي يا ام‌اراي مشخص است كه صدمه به عضلات اسفنكتر زياد است و با گذاشتن نخ سيلك يا نايلون در مسير فيستول و سپس حركت دادن روزانه نخ توسط بيمار بتدريج عضله بريده شده و در پشت نخ ترميم  اتفاق ميافتد و در عرض چند هفته يا ماه اين پروسه تكميل ميشود.


از مهم‌ترین مزیت‌های درمان فیستول بدون جراحی و با لیزر می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم:
- این روش بدون درد و خونریزی انجام می‌شود.

- انتقال عفونت‌های خطرناک مثل هپاتیت که در جراحی سنتی محتمل است در درمان با لیزر وجود ندارد.
- در این روش نیازی به بستری در بیمارستان و گرفتن بیهوشی عمومی یا بی‌حسی نخاعی که یکی از علل ترس بیماران است نیست.
- نیازی به استراحت طولانی مدت نیست.
- نیازی به پانسمان داخلی (توپی یا تامپون) ندارد که در جراحی سنتی اجباری و خارج کردن آن بسیار دردناک است.
- لیزر درمانی، مانع از آسیب به عضله اسفنکتر شده و به این ترتیب از بی اختیاری در دفع مدفوع نیز جلوگیری می‌شود.
-
درد بعد از عمل با لیزر نسبت به جراحی سنتی بسیار کمتر و میزان خونریزی نیز کمتر است.
- این روش در مقایسه با جراحی هزینه‌ای کمتر خواهدداشت.
- روش ترکیبی، بهترین روش درمان خواهد بود که بازگشت و عود مجدد بیماری را به حداقل می رساند.
- درمان با لیزر، زخم کوچکی حاصل از فیستول را به جای می‌گذارد در حالی که جراحی باعث بوجود آمدن اسکاری عمیق و بزرگ بر روی بدن می‌شود.

درمان فیستول با دستگاه با لیزرco2دکا

درمان فیستول مقعد با لیزر ایتالیایی‌دکا بهترین روش درمان

بعضی از بیمه‌های تکمیلی ممکن است بخشی از هزینه لیزر فیستول مقعدی را به عهده بگیرند، اما برای اطلاعات دقیق تر باید از بیمه مربوطه سوال کنید.

درمان فیستول با دستگاه با لیزرco2دکا

فیستول یکی از بیماری‌های مقعد حاد و دردناکی است که به ایجاد مجرایی غیر طبیعی میان دو بافت از بدن گفته می‌شود و می‌تواند بافت‌های مختلفی از بدن را به یکدیگر متصل نماید. در واقع زمانی که یک مجرا، ناحیه آنال (مقعد) و بخشی از روده را به یکدیگر متصل کند، شما به فیستول مقعد مبتلا شده‌اید. فیستول مقعد معمولاً بدنبال یک آبسه (دمل) اطراف مقعد به وجود می‌آید. در 50 درصد موارد به دنبال آبسه فرد دچار فیستول می‌گردد که علامت اصلی آن ترشح چرکی طولانی مدت از یک سوراخ و گاهی چند سوراخ از اطراف مقعد می‌باشد.
بنا به تعریف، یک فیستول باید حداقل 2 دهانه داشته‌باشد که بوسیله یک مجرای توخالی به یکدیگر متصل می‌شوند. فیستول مقعد (anal fistula) یکی از انواع فیستول‌هایی است که می‌تواند در بدن ایجاد شود. در اثر این بیماری، مجرایی بر روی سطح پوست اطراف مقعد ایجاد می‌شود که معمولاً یک طرف دیگر این مجرا به روده بزرگ راه دارد. البته مجراهای فیستول می‌تواند بخش‌های مختلف روده و مقعد را به هم متصل کند که با توجه به محل اتصال، نوع فیستول و روش درمان فیستول هم متفاوت است.
اغلب فیستول‌های مقعد از غدد مترشح بلغم (muccos) مستقر در کانال مخرج منشا می‌گیرند. این غدد ابتدا عفونی می شوند و سپس عفونت به آبسه منجر می‌شود و زمانیکه آبسه باز یا پاره شود فیستول ایجاد می‌شود و ممکن است آبسه ایجاد شده زیر پوستی، زیر مخاطی، داخل عضلانی و یا زیر عضلانی باشد.
فیستول نیز می‌تواند قدامی یا خلفی و یا منفرد یا مرکب یا نعل اسبی باشد.
با توجه به اینکه فیستول یک بیماری عفونی است، بهتر است در اولین فرصت برای درمان آن اقدام کنید. زیرا با تاخیر در درمان این عارضه و پیشرفت عفونت ممکن است تعداد مسیرهای فیستول بیشتر شود که در اینصورت درمان آن بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تر خواهدبود.

فیستول مقعد دارای چه علائمی می باشد؟
بسته به علت این بیماری و عوامل دیگر ممکن است فیستول با علائم متفاوتی خود را نشان دهد.
به طوری کلی علائم فیستول عبارتند از:
اولین نشانه‌ی فیستول مقعد وجود حفره در ناحیه‌ی مقعد است.
​​​​​​​شکایت اصلی در بیماری فیستول مقعد ، معمولا ترشح چرکی از یک یا دو سوراخ در اطراف مقعد به صورت مداوم یا متناوب می‌باشد.
گاهي علت مراجعه دمل‌هاي مكرر در ناحيه مقعد است كه هرچند وقت يكبار بيمار را بعلت درد شديد و تب زمين گير مي‌كند.
تغییر رنگ پوست و قرمزی اطراف ناحیه مقعد
وجود برجستگی سفت و دردناک در اطراف مقعد
احساس درد پس از دفع مدفوع
سوزش و خارش در اطراف مقعد
آبسه‌های تکرار شونده در ناحیه‌ی مقعد
التهاب پوست اطراف مقعد
با شدت گرفتن التهاب فیستول، عفونت ناحیه مقعد آن‌قدر پیشرفت خواهدکرد که منجر به درگیر شدن کل بدن، تب و لرز و احساس خستگی در بدن و تورم پوست اطراف مقعد می‌شود.
در صورتی‌ که هریک از نشانه‌های گفته شده را در خود مشاهده کردید، بهتر است برای جلوگیری از پیشرفت بیماری و بررسی و پیگیری بیشتر به پزشک متخصص مراجعه کنید.

فیستول چیست؟ علائم فیستول کدام است؟

فیستول مقعد مجرایی است که بر اثر آبسه ایجاد می‌شود. غدد بسیاری در اطراف ناحیه مقعد وجود دارند، وظیفه این غدد ترشح موادی به داخل روده می‌باشد و بسته به نوع موادی که تولید می‌کنند می‌توانند نقش‌های مختلفی در سلامت بدن داشته باشند. دهانه این غدد به داخل روده باز می‌شود اگر به هر دلیلی این دهانه غدد مسدود شوند، غده ها دچار عفونت شده و آبسه مقعد رخ می‌دهد.
در صورتی که آبسه مقعد درمان نشود، میزان عفونت آن شدت یافته و به سطح پوست نیز راه پیدا می‌کند، در واقع می‌توان گفت زمانی که عفونت این غدد به سطح پوست اطراف مقعد راه پیدا می‌کند، مجرایی ایجاد می‌شود، که فیستول مقعد نام دارد. در نتیجه این عارضه به دنبال آبسه مقعد رخ می‌دهد اما تبدیل آبسه به این عارضه همیشگی نیست بلکه می‌توان گفت در حدود 50% موارد مبتلایان به آبسه، به فیستول مقعد نیز مبتلا می‌شوند.

فیستول مقعد

فیستول مقعد و رابطه آن با  آبسه

فیستول مقعد ، در صورتی اتفاق می‌افتد که درمان آبسه ناقص باشد. یعنی تا زمانی که عفونت ایجاد شده ناشی از آبسه بطور کلی درمان نشود، خطر ابتلا به این بیماری همچنان وجود دارد. 
از سایر علل کمتر شایع بروز این بیماری می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم:
- بیماری کرون (بیماری التهابی روده)
- بیماری دیورتیکولیت (عفونت کیسه های کوچک روده)
- هیدرآدنیت چرکی (نوعی بیماری پوستی که موجب عفونت غدد عرق شده و آبسه را به همراه دارد)
- عوارض جراحی در نزدیکی مقعد
- سرطان رکتوم
- ضربه و تروما (ضربه می‌تواند باعث تغییر شکل سلولی شده و زخم و آسیب به بافت را به همراه داشته‌باشد)
- بیماری سل
- بیماری HIV

درمان فیستول با لیزرco2دکا

فیستول به چه دلیل به وجود می‌آید ؟

درمان فیستول بعد از عمل با لیزر ایتالیایی دکا با نقاهت بسیار کوتاه بهترین انتخاب می‌باشد. اما رعایت و مراقبت‌های بعد از لیزر فیستول به تسریع روند درمان و همچنین پبشگیری از بازگشت بیماری کمک زیادی می‌کند.
مراقبت‌های بعد از درمان فیستول با لیزر به شرح زیر است:
 - استفاده از داروهای مسکن و آنتی بیوتیک طبق دستور پزشک
 - گرفتن حمام سیتز یا آبگرم بصورت روزانه
 - پرهیز از کارهایی که در این ناحیه فشار ایجاد می‌کند
 - استفاده از فیبر کافی و میوه و سبزیجات جهت تسهیل در دفع
 - رعایت بهداشت مقعد

درمان فیستول مقعدی با لیزرco2دکا

​درمان فیستول و مراقبت‌های پس از لیزر

درمان فیستول نیاز به معاینه بسیار دقیق بیمار از لحاظ علائم آنورکتالی دارد. نشانه‌هایی از قبیل تب، قرمزی، ورم و نرمی، حاکی از آبسه می‌باشند. ضمنا هرچند اکثر آبسه‌ها روی پوست بیرونی مقعد قابل مشاهده‌اند ولی باید خاطرنشان کرد در بعضی موارد به غیر از درد مقعد هیچ نشانه ظاهری وجود ندارد.
همچنین انواع فیستول بسته به محلی که ایجاد می‌شوند متفاوت بوده و ممکن است علائم گوناگونی ایجاد کند.
در آزمایش فیستول مقعد ، بخش خارجی که مدفوع یا خون از آن خارج می‌شود قابل رویت است و بافت متورم در بخش خارجی دال بر فیستول رسیده و کامل است ولی در بعضی مواقع این عارضه خود بخود بسته می‌شود و تخلیه متناوب می‌شود که در این حالت تشخیص آن در زمان معاینه مشکل می‌شود.
اکثر آبسه‌ها و فیستول‌های مقعد براساس معاینه‌ی پزشکی تشخیص داده می‌شوند ولی بعضی اوقات مطالعات بیشتری لازم است. امروزه برای تشخیص آبسه‌های عمیق و مشاهده شیار فیستول از سونوگرافی اندوآنال دو بعدی و سه بعدی استفاده می‌شود.
در این حالت برای دقت بیشتر به مسیر فیستول آب اکسیژنه تزریق می‌شود. سی تی اسکن هم برای بیمارانی که دچار عفونت حاد شده‌اند یا مشکلات پزشکی دیگری با علائم مشابه دارند (مثل بیماری کرون) راه حل مناسبی است. ام آر آی هم دقت بالای ۹۰ درصدی دارد تا مجرای این بیماری مشخص شود. همچنین در مواردی ممکن است پزشک انجام کونولوسکوپی را تجویز نماید که در این صورت از یک لوله انعطاف‌پذیر دارای دوربین و متصل به مانیتور برای مشاهده روده استفاده می‌شود.

درمان فیستول با لیزرco2دکا

درمان فیستول آزمایشات و نحوه تشخیص بیماری

فیستول بیماری عفونی است که راه پیشگیری دقیقی برای آن وجود ندارد اما با توجه به اینکه مهمترین علت بروز این عارضه، ایجاد آبسه می‌باشد؛ می‌توان با راهکارهایی از ایجاد آبسه که منجر به ایجاد فیستول می‌شود، پیشگیری نمود.
 - رعایت رژیم غذایی سالم خطر ابتلا به یبوست و اسهال مزمن را کاهش داده و از بروز آبسه جلوگیری می‌کند.
 - رعایت بهداشت فردی که امکان انتقال آلودگی و عفونت را به شدت کاهش می‌دهد.
 - رعایت بهداشت فردی و پاکیزه نگهداشتن مقعد.
 -  خشک نگهداشتن آن پس از شست و شو زیرا رطوبت عامل حیات بسیاری از ویروس‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌هاست.
 - درمان به موقع عفونت‌های تناسلی.
 - درمان به موقع بیماری‌های ناحیه مقعدی مثل هموروئید و شقاق.
 - تغذیه مناسب جهت جلوگیری از یبوست و یا اسهال‌های شدید و مداوم.
 - استفاده از لباس‌هایی با حداقل میزان ایجاد حساسیت.
 - در نهایت چکاپ سالیانه می‌تواند به عدم و یا کاهش ابتلا به بیماری فیستول مقعدی موثر باشد.

درمان فیستول با لیزرco2دکا

فیستول و راه‌های پیشگیری

​​​​​​​آمادگی برای مراجعه به پزشک 

شما می‌توانید از طریق آماده کردن اطلاعات ضروری به پزشک خود کمک کنید. در این قسمت پیشنهاداتی به منظور آمادگی بیشتر برای جلسه ویزیت را بیان می‌داریم:

- از محدودیت‌های پیش از ویزیت مطلع شوید. زمانیکه قرار جلسه ویزیت را ترتیب می دهید سوال کنید آیا لازم است پیش از جلسه محدودیتی در برنامه معمول خود ایجاد کنید.
- علائم و نشانه‌هایی که تجربه کرده اید را یادداشت نمایید و نیز طول مدتی که متوجه آنها شده‌اید را ذکر نمایید.
- اطلاعات شخصی و کلیدی خود را یادداشت نمایید. (از جمله عادات معمول روده ای و نوع برنامه غذایی به ویژه میزان دریافت فیبر غذایی تان)
- لیستی از تمامی داروهای دریافتی خود تهیه کنید. از جمله هر نوع ویتامین و یا مکملی که دریافت می‌کنید.
- سوالات خود را برای پرسیدن از پزشک یادداشت نمایید.
- پاسخ سوالات پزشک را بدانید.

معمولاً پزشکتان سوالاتی از شما خواهد پرسید از جمله:

- اولین بار چه زمانی دچار علائم اولیه خود شدید؟
- عادات معمول روده ای شما به چه شکل می باشد؟
- رژیم غذایی دریافتی تان حاوی چه میزان فیبر می‌باشد؟
- آیا تا کنون فردی از خانواده شما مبتلا به فیشر، سرطان کولون، سرطان رکتوم و یا سرطان مقعد بوده است؟​​​​​​​

آمادگی برای درمان فیستول با لیزرco2دکا

مراجعه به پزشک لزوما به معنی جراحی و درمان‌های پیچیده نیست و ممکن است دکتر از روش دارو درمانی و تجویز قرص و پمادهای موضعی برای درمان بیماری شما استفاده کند.​​​​​​​

درمان فیستول با لیزر به روش ترکیبی در چند جلسه انجام می‌شود؟
این جراحی در کمتر از نیم ساعت و در یک جلسه انجام می‌شود.


آیا فیستول با معاینه تشخیص داده می‌شود؟
فیستول با معاینه فیزیکی قابل تشخیص است اما گاهی ممکن است این عارضه روی سطح پوست مشخص نباشد و برای بررسی بیشتر نیاز به آنوسکوپی یا MRI باشد.

آیا فیستول خود به خود درمان می‌شود؟
فیستول براثر انتشار عفونت در ناحیه ایجاد می‌شود. این کانال‌های عفونی که به یکدیگر راه دارند نباید بدون درمان رها شوند. اگر فیستول درمان نشود، عفونت به وسیله کانال‌های فیستول می‌توانند در کل بدن منتشر شوند. بنابراین فیستول خود به خود درمان نمی‌شود.

پس از درمان با لیزر خونریزی و ترشحات طبیعی است؟ 
در بعضی موارد احتمال اینکه تا چند روز شاهد خون‌آبه یا ترشحات باشید وجود دارد و جای نگرانی نیست.

احتمال ابتلا به بی اختیاری بعد از درمان به روش ترکیبی وجود دارد؟

خیر، جراحی با لیزر یک روش دقیق است که در آن آسیبی به بافت اطراف و عضلات اسفنکتر وارد نمی‌شود.

چند روز پس از درمان به روش ترکیبی می‌توان به فعالیت‌های روزمره بازگشت؟

از فردای همان روز می‌توانید به کار و فعالیت‌های روزانه خود بازگردید.

انجام فعالیت های ورزش بعد از درمان به روش لیزر ترکیبی وجود دارد؟

معمولا طبق دستور پزشک انجام ورزش‌های سنگین تا دو هفته ممنوع است.

آیا فیستول نشانه‌ای از سرطان است؟
فیستول معمولا در ناحیه لگن ایجاد می‌شود. در مواقع بسیار نادر می‌توان وجود فیستول را به سرطان یا درمان‌های مربوط به سرطان نسبت داد. همچنین بروز فیستول در نواحی دیگر بدن به جز لگن بسیار کمتر است و علت بروز آن باید به طور دقیق بررسی شود.

آیا می‌توان فیستول را احساس کرد؟
اولین علامت فیستول مقعد قرمزی و التهاب است و هنگام نشستن بیمار احساس درد بیشتری دارد و نشستن برای او سخت می‌شود. همچنین با حرکات روده و سرفه نیز بیمار دردی را در ناحیه مقعد احساس می کند. زمانی که فیستول سر باز می‌کند ترشح چرک، خون و مدفوع از ناحیه مقعد را شاهد هستیم.

آیا از فیستول گاز متصاعد می شود؟
محتویات روده و رکتوم از جمله گاز و مدفوع می‌تواند از فیستول به بیرون خارج شود. اگر فیستول به واژن راه پیدا کند محتویات روده و گاز به واژن وارد می‌شود.

آیا فیستول با آنتی بیوتیک درمان می شود؟
آنتی بیوتیک‌ها برای از بین بردن موقت عفونت کاربرد دارند. متخصص جراحی بعد از تجویز آنتی بیوتیک و کاهش التهاب و عفونت ناحیه، اقدام به جراحی فیستول می‌کند. این جراحی بسیار ظریف است و بهتر است درمان فیستول با لیزر و به روش ترکیبی انجام شود تا به بافت سالم اطراف مقعد آسیب نرسد.

سوالات در مورد فیستول

​درمان فیستول و سوالات بیماران